På Kävlinge Golfklubb pågår ett långsiktigt arbete för att stärka klubbkänslan, utveckla anläggningen och skapa bästa möjliga förutsättningar för alla som spelar golf hos oss. I våras berättade vi om planerna på årsmötet – och nu har vi tagit det första viktiga steget i vår satsning.
Det är med stor glädje och stolthet vi presenterar vårt nya tränarteam. Från och med nästa säsong ansluter Jenny Svedung och Magnus Persson Atlevi till vår klubb; två erfarna PGA-tränare med stor passion för spelet och en gemensam drivkraft att skapa utveckling, glädje och gemenskap på alla nivåer.
Deras uppdrag kommer att spänna över ett brett område: från pedagogik och träningsverksamhet till custom fitting, utrustningsrådgivning, event, golfresor och våra fysiska träningsmiljöer. Tillsammans ska de bidra till att förverkliga klubbens vision om en modern, levande och inkluderande spel- och träningskultur.
Rekryteringsprocessen har letts av klubbens ordförande Bent Syse, styrelseledamot Hans Fribergh och klubbchef Katarina Csanta, i nära dialog med hela styrelsen.
– Vi tog emot många ansökningar från kvalificerade tränare och kallade fyra kandidater till intervju. Ur en hård konkurrens har vi nu landat i att välkomna Jenny och Magnus till vår klubb, förklarar Bent.
Jenny och Magnus efterträder Olof och Christel Jungbeck, som har varit verksamma på anläggningen sedan klubbens bildande. I och med rekryteringen avslutas också nuvarande samarbete med Niblick Golf Academy.
– Vi vill rikta ett varmt och uppriktigt tack till Olof och Christel för många års engagemang, kompetens och klubbhjärta. Vi tackar också Niblick Golf Academy för ett gott samarbete de senaste åren. Nu inleder vi ett nytt kapitel i klubbens historia, menar Bent.
Tourerfarenhet och teknisk precision
Med över 600 internationella tävlingar i bagaget och vinster på Svenska Touren, Challenge Tour och Legends Tour är Magnus Persson Atlevi en av Sveriges mest meriterade golfspelare genom tiderna.
Numera är han också en efterfrågad tränare som varit verksam på bland annat Malmö Burlöv GK, Hylliekrokens Golfcenter, Lunds Akademiska GK och The National. Med den bakgrunden har han en god förståelse för olika målgrupper, vare sig det handlar om juniorer, vardagsmotionärer eller ambitiösa tävlingsspelare.
– Jag ser mig själv som en positiv och engagerad person som drivs av att göra ett riktigt bra jobb. Det bästa med att vara tränare är att få hjälpa golfare ta det där steget de annars inte klarar själva, säger Magnus.
Med sin tekniska skicklighet, sitt öga för detaljer och sitt positiva sätt inspirerar han golfare på alla nivåer.
– Det som lockade mig till Kävlinge Golfklubb är att få vara en del av ett större team och bidra till helheten. Jag ser stor potential i träningsmiljöerna, helhetsupplevelsen och det pågående utvecklingsarbetet, säger han.
Pedagogisk styrka och lyhörd närvaro
Jenny Svedung har varit golftränare i över 30 år och varit verksam på klubbar som Carlskrona GK, Barsebäck, Hylliekrokens Golfcenter och nu senast Vallgårdens GK.
Genom Niblick Golf Academy har Jenny redan etablerat sig som en välkänd och omtyckt tränare bland våra medlemmar och från och med nästa säsong blir hon alltså en permanent del av vårt team. Hon ser fram emot att bidra till att utveckla både träningsmiljöerna och den kultur som präglar vår klubb.
– Jag trivs jättebra här. Det är inspirerande att komma till en klubb som är levande, har framtidsplaner och som vill satsa på både den tekniska utvecklingen och på oss tränare, säger Jenny.
Jenny brinner för att göra golf begripligt, lustfyllt och tillgängligt för alla – oavsett förutsättningar eller mål. För henne handlar golfträning om mer än teknik – det handlar också om trygghet, tillhörighet och att känna sig sedd som golfare.
– Jag är nyfiken och ger mig inte förrän jag hittat vägen till att du förstår vad du behöver göra för att lyckas med din golf. Det är glädjen i mötet och utvecklingen som driver mig, säger Jenny.
Nästa kapitel i klubbens utveckling
Magnus och Jenny kommer att ta ett gemensamt ansvar för att bygga upp en bred och tillgänglig träningsverksamhet – för nybörjare, juniorer, vardagsmotionärer och mer rutinerade och målmedvetna golfare. De blir viktiga resurser i utvecklingen av rangen, shopen, våra nya inomhusmiljöer och klubbens övergripande upplevelse.
– Vi har olika erfarenheter men samma mål. Nämligen att bidra till klubbens helhet och skapa golfglädje på alla nivåer, säger Magnus.
Tillsammans bär de med sig en imponerande bredd: spetskompetens inom teknik, utrustning och pedagogik men också förståelse för klubbkultur, kommunikation och samarbete. De kommer att synas på rangen, i shopen, i studion, på juniorträningar, under event – och i vardagen, där relationer byggs och klubbkänsla växer.
– Vi är nyfikna och envisa och vi testar, lär och förfinar. Varje säsong ska kännas som ett lyft för både dig som golfare och för klubben som helhet, avslutar Jenny.
Att vi nu har två starka tränarprofiler på plats markerar ett viktigt steg i den utvecklingsresa vi påbörjat. Med Jenny och Magnus får vi inte bara skickliga tränare – utan också två engagerade personligheter som kommer att bidra till klubbens identitet, atmosfär och framtid.
Under vintern arbetar vi vidare med planering och uppstart, vilket innebär att kursutbud, aktiviteter och nya träningsmöjligheter presenteras längre fram. Men redan nu vill vi alltså hälsa Jenny och Magnus varmt välkomna – vi ser fram emot den fortsatta utvecklingsresan med er!